Človek s smislom za humor zna na prikupen način odstranjevati številne ovire svobodi in veselju.

Bernhard Häring

Aktualno

Udeležili smo se 14. Hipokratovega srečanja

V soboto, 2. marca 2024, je v Domu sv. Jožefa v Celju potekalo 14. Hipokratovo srečanje na temo Teorija spola. Spregovorili so ugledni predstavniki medicine ter vzgoje in izobraževanja.

Več o srečanju:

Prof. dr. Urh Grošelj, dr. med., pediater endokrinolog, meni, da je se je o težkih temah treba pogovarjati na podlagi argumentov, da mora biti stroka avtonomna in politika je ne sme utišati. Svoje misli je povzel s tem, da je treba mladim priti naproti s tistim, kar jih dviga, ne pa tlači, in jim zagotoviti trdne temelje na poti v odraslost.

Specialni pedagog Marko Juhant je izpostavil model, kako se preko družabnih omrežij širijo neustrezne vsebine, ki jih mediji začnejo promovirati v skladu s svojo politiko. Pri tem je človek, ki pove, kaj je narobe, označen kot sovražen. Merilo da mora biti zdrava pamet.

Prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med., specialist plastične in rekonstrukcijske kirurgije, je zaradi odsotnosti svoja razmišljanja na zastavljena vprašanja vnaprej pripravil. Izpostavil je, da o osebah, ki se odločijo za tovrstne spremembe telesa, ne sme nihče soditi. Postopek sam da je dolga kompleksna pot z možnimi zapleti in vse nepredvidljive posledice niti niso znane. Dodal je še, da se pri takšni odločitvi ne sme slediti modnim trendom, vplivnežem ali nasedati svetu, ki je poln laži in prevar.

Asist. dr. Gabriel Kavčič, moralni teolog in tiskovni predstavnik slovenske škofovske konference, je izpostavil, da mlad človek potrebuje podporo in ne potrebuje kirurgije, pod vplivom medijev in socialnih omrežij pa se raztaplja podoba človeka. Na pomislek dr. Silva Šinkovca, da ima pri razumevanju obravnavane tematike močan vpliv ideologija, je pritrdil z besedami, da v kolikor je človek razumljen zgolj kot sredstvo, potem se moramo bati ideologije in ob tem spomnil še na misel akad. prof. dr. Jožeta Trontlja o človekovem dostojanstvu.

Prof. dr. Roman Kuhar, sociolog, dekan Filozofske fakultete, je povedal, da zahteva tema interdisciplinarni pristop, saj imamo isti cilj, čeprav govorimo z različnih vidikov in da vsem v osnovi pripadajo iste človekove pravice in dostojanstvo.

Benjamin Tomažič, profesor matematike in informatike v Zavodu Sv. Frančiška Saleškega v Želimljah, je povzel, da nihče ne pozna obravnavane teme celostno, zato je prav, da se stroke dopolnjujejo in da si  vsak upa povedati resnico s svojega vidika v dobrobit drugega. Odlično pripravljeno srečanja in vodenje je izpeljala mag. Alenka Höfferle Felc, dr. med., prof. ang. in fran. j. v sodelovanju z Združenjem slovenskih katoliških zdravnikov.

Povzela Ksenija Fänrich