Območna skupnost Goriška
Sedež delovanja: Konkatedrala Kristusa Odrešenika, Sedejeva ulica 2, 5000 Nova Gorica
Predsednik/ca OS oz. kontaktna oseba: Klara Levstek, levstekklara@gmail.com
Duhovni asistent: Bogdan Vidmar, vikar župnije Nova Gorica
Osnovni podatki:
Območna skupnost Goriška se je uradno osnovala s septembrom 2022. Že približno
deset let pa nas povezuje vsakoletno romanje na Sveto goro, organizirano zadnji
četrtek v avgustu; sledi mu sveta maša, nato še strokovno predavanje. Naši člani
prihajajo iz Goriške, Vipavske doline, Krasa ter deloma Soške doline. Upamo, da se
nam še kdo pridruži. Z veseljem sodelujemo tudi s sosednjimi območnimi skupnostmi
ter spremljamo dogodke in seminarje, ki jih organizira DKPS.
Dejavnosti:
Združila nas je želja po srečevanju, po izmenjavi mnenj o aktualnih in pedagoških
vprašanjih ter po duhovni rasti in krepitvi. Čutimo, da smo skupaj močnejši in da
lahko s povezovanjem laže organiziramo dogodke, zanimive za pedagoge, občasno
pa tudi za širšo ciljno publiko. Približno enkrat na mesec se zberemo in sodelujemo
pri tedenski sveti maši v konkatedrali v Novi Gorici; dejavnosti, ki sledijo sveti maši,
so raznolike. Oktobra smo si med sabo izmenjali poglede na izzive pouka v
sedanjem času in o tem, kako ohranjati veselje za svoje poslanstvo. V novembru
načrtujemo predavanje za pedagoge in starše – Ideologija spola v slovenskem
prostoru. Za december pa je predviden krajši slavilni večer s pesmijo in molitvijo. Ob
takšnih in podobnih dejavnostih bomo vsekakor ohranili tradicijo romanja na Sveto
goro pred začetkom šolskega leta.
Društveni dogodki
Vseslovensko in čezmejno študijsko srečanje pedagogov: Sodobni učitelj in večna pedagoška vprašanja, 5. 4. 2025
V soboto, 5. aprila, je v Novi Gorici potekalo vseslovensko študijsko srečanje pedagogov z naslovom »Sodobni učitelj in večna pedagoška vprašanja. Pobudnik srečanja je bilo Društvo katoliških pedagogov Slovenije, glavno organizacijo pa so nato prevzeli goriški pedagogi. Zasledovali in dosegli smo več ciljev. Najprej smo preko druženja in pogovora okrepili občutek povezanosti. Poleg tega smo se obogatili za marsikatero novo spoznanje, ko smo prisluhnili trem predavateljem: Janu Dominiku Bogataju, Anji Božič in Nadji Ušaj Pregeljc. Z ogledom samostanske knjižnice in grobnice Bourbonov na Kostanjevici smo se vključili v živahno kulturno dogajanje evropske prestolnice kulture. Ne nazadnje, nam je srečanje pomenilo vir novih duhovnih moči in upanja, saj smo skupaj praznovali sveto mašo in se priporočili zavetniku učiteljev, bl. Antonu Martinu Slomšku, ob tem ko so slovesno umestili njegove relikvije v novogoriški konkatedrali. Iskreno smo hvaležni vsem gostom, ki so s svojim odzivom na vabilo izkazali veliko spoštovanje in zaupanje do našega pedagoškega poklica - predsedniku DS RS, g. Marku Lotriču, akademskemu profesorju Milčku Komelju, in, seveda, škofu Juriju Bizjaku. Hvala gostiteljici - župniji Kristusa Odrešenika. In hvala udeležencem, ki so prepoznali pomembnost dogodka in si zanj vzeli čas. |
Posnetki predavanj:
Celotno srečanje: https://youtu.be/LTwznO3OMXA
Mag. Jan Dominik Bogataj: https://youtu.be/DVbxqr7PvE8
Mag. Anja Božič: https://youtu.be/rePEnpXR9dg
Mag. Nadja Ušaj Pregeljc https://youtu.be/k2fheovu1Ts
Izjave, posnetki:
Klara Levstek, glavna organizatorica dogodka
Jan Dominik Bogataj, predavatelj
Milček Komelj, stalni sodelavec pri Reviji Vzgoja
Janko Harej, podžupan Nove Gorice
V Novi Gorici, Evropski prestolnici kulture 2025, smo veseli tovrstnih dogodkov. Humanizem, pogled v preteklost – še posebej v podano preteklost – je izziv in priložnost, da se obdobja od antike dalje bolje predstavijo javnosti, predvsem pa izobraževalnim delavcem in našim katoliškim društvom.
Pozdravljamo, da se takšen dogodek odvija prav v naši občini. Veseli smo tovrstnih dogodkov, saj prispevajo k boljšemu poznavanju zgodovine humanizma. To nas je izgradilo, to je ustvarilo civilizacijo, ki je zares evropska. Zato tak dogodek v našem okolju zelo ustreza in se lepo prilega našemu prostoru. Hvala društvu, da se je odločilo in izvedlo ta dogodek prav v Novi Gorici.
Jan. D. Bogataj
Vaše predavanje je navdušilo vse slušatelje. Zanima me, s kakšnim vtisom odhajate? Imate občutek, da je bilo sporočilo pri slušateljih sprejeto? Zakaj je to pomembno?
Skušal sem podati nekaj razmislekov o izjemno pomembnem delu Ad Adolescentes Virgilija Velikega. Lahko rečem, da gre za prvo krščansko pedagoško delo, napisano v drugi polovici četrtega stoletja. Kratko delo, a izjemno programsko. Virgilij se v tem delu ne izogiba soočenju in dialogu z drugače mislečimi, z drugimi ljudmi, z drugo kulturo – poganstvom, ki je takrat predstavljalo kulturni okvir, znotraj katerega je krščanstvo nastopalo.
Zdi se mi, da je njegova izkušnja, v kateri skuša ustvarjati sintezo in iskati dobro v okolju, ki morda ni krščansko in ima drugačne vrednote, izjemna šola tudi za današnji čas. Upam, da se je nekaj tega zaznalo tudi iz predavanja – da bi najprej iskali, kaj je dobrega v kulturi, ki nas obdaja, in v kateri živimo. Obenem pa, da znamo z veliko mero kritičnosti pristopiti k različnim pojavom in jih tudi ustrezno ovrednotiti.
Kaj pa je vsak posameznik doživel, boste morali vprašati njih. Mislim pa, da je pomembno govoriti o teh zgodovinskih temah, saj lahko postanejo šola za to, da tudi naš današnji čas živimo bolj polno, bolj ustvarjalno, z večjo gotovostjo, samozavestjo in optimizmom.
Dr. Milček Komelj
Dr. Komelj, vi ste naš stalni in zvesti sodelavec pri urejanju likovne zasnove revije Vzgoja. Zelo smo veseli, da nas spremljate tudi na dogodkih, kot je to študijsko srečanje. Prosila bi vas za nekaj misli o njem. Kaj vam pomeni prav to študijsko srečanje, ki povezuje stare vsebine s sodobnim prostorom šole?
Današnje študijsko srečanje je nadvse dragoceno, saj posreduje misli iz antične zgodovine – iz časov, ko se je krščanstvo rojevalo iz poganstva. Takrat so cerkveni očetje razlagali krščanstvo v temeljnem razmerju do antike. Danes smo slišali, koliko dragocenega in koristnega je bilo vključeno v krščanski nauk.
Drugo predavanje pa je bilo osredotočeno na renesanso in nam ponudilo vpogled v Vergilija starejšega. Predstavilo je tudi poglede na vzgojo, ki so še danes zelo aktualni. Predstavljam si, da je bilo to za pedagoge zelo zanimivo, saj so lahko razmišljali o tem, kako te vsebine še vedno veljajo – saj so večne, trajne. Srečanje nosi naslov »O večnih vrednotah« – in prav to pove vse: celotna večnost je zajeta v tem naslovu. Gre za sporočilo za današnji čas, za današnjega učitelja. To je res zelo zanimivo.
V medijih:
Načrtovalni dan OS Goriška
Romanje pedagogov na Sveto Goro pred začetkom novega šolskega leta, 29. 8. 2024


Na god mučeništva Janeza Krstnika se nas je dvajset do trideset pedagogov zbralo na tradicionalnem romanju na Sveto Goro. Najpogumnejših osem se ni ustrašilo neusmiljene pripeke in se je ob treh popoldne podalo na križev pot. In Gospod se jih je resnično usmilil: poslal jim je blagodejen tuš z neba, ki je ohladil ozračje. Čeprav jih je tudi namočilo, so vsi po Božji in človeški previdnosti prišli do suhe obleke.
- V pridigi nas je lazarist Peter Žakelj izzval z mislijo, da je že res, da je Herod obglavil Janeza Krstnika, pa vendar ga je pred tem tudi rad poslušal. Mar ni marsikdaj v šoli lahko podobno?
- V nagovoru po maši je g. Žakelj podal nekaj sledečih spodbud: Ne hrepenimo po zgodbi o uspehu, saj je ta kot balon, ki kmalu poči. Življenje, katerega del je tudi poučevanje, sestoji iz vzponov in padcev, uspehov in neuspehov. Ne pozabimo, da je delo najprej vir dostojanstva (in ne vir zaslužka), zato kar bodimo zahtevni do zaupanih nam otrok in mladostnikov. In negujmo ter ohranjajmo v sebi mir in veselje do poučevanja svojega predmeta, saj nam tega ne more vzeti nihče in je to največja dota, ki jo lahko damo svojim učencem oziroma dijakom.
Postno predavanje: Jona
V sredo zvečer, 6. 3. 2024, je v Škofijski gimnaziji Vipava potekalo postno predavanje, organizirano v sodelovanju vipavske dekanije ter goriške območne skupnosti katoliških pedagogov. Duhovnik in predavatelj Blaž Kernel nam je predstavil Jonovo knjigo, njeno zgodovinsko ozadje ter »karikaturo« preroka Jona, ki kot eden od pripadnikov izvoljenega izraelskega narod ne more sprejeti, da je Bog pravičen v svoji jezi in usmiljenju ne le do Izraelcev, ampak celo do izraelskih najhujših sovražnikov Asircev (Ninivljanov). Ob tem nam je postavil vprašanje, koliko Jona je v nas. Ali zmoremo sprejeti dejstvo, da je Bog usmiljen tudi do tistih, ki so nam naredili krivico?
Obisk salezijanskega centra v Gorici
V torek, 27. februarja 2024, nas je skupina katoliških pedagogov obiskala Salezijanski center San Luigi v Gorici. Ob obisku so nam razkazali notranje prostore, namenjene otrokom in mladim, dvorišče, igrišče ter cerkev in nam predstavili njihove dejavnosti.
Pri delu sledijo don Boskovim smernicam. Prvič: Bodi vesel. Svoje delo opravljaj dobro. Svojim bližnjim nameni dobra dela. Moli. Drugo vodilo pravi: V vsakem človeku poskusi dobiti vstopno točko za dobro. Tretjič: Bodi odgovoren in vzgajaj za odgovornost ter služenje. Četrtič: Gradi skupnost, spodbujaj skupinsko delo. Petič: Mladi in otroci potrebujejo, da so slišani in da jih nekdo pričakuje.
V družabnem pogovoru po obisku smo bili vsi obiskovalci hvaležni in veseli, da smo imeli možnost, obiskati center. Nedvomno more biti veliki vzgojitelj don Bosko vir navdiha tudi nam pri našem pedagoškem delu. Ravno takšen obisk je priložnost, da določene poudarke ponovno ozavestimo. In ne nazadnje, kakor so težave sestavni del našega dela, tako se soočajo s sodobnimi izzivi tudi salezijanci. Pa tudi don Bosku so bili raznovrstni problemi zelo dobro poznani, pri čemer se je zvesto obračal na Marijo Pomočnico.
Romanje na Sveto Goro
V sredo, 23. avgusta 2023 smo se mnogi katoliški pedagogi Goriške že tradicionalno srečali na Sveti Gori. Pridružilo se nam jih je tudi nekaj s Tolminskega. Kljub visokim temperaturam se je ena skupina odločila, da se poda na Sveto Goro peš - ob premišljevanju postaj križevega pota. Razmišljanja so bila letos usmerjena v prizadete v avgustovskih poplavah. Sveto mašo je daroval duhovni asistent OS Goriška, g. Bogdan Vidmar. V nagovoru nas je spodbudil, naj po vzoru godovnjakinje Roze iz Lime, ki je z vztrajno molitvijo čudežno obvarovala Peru pred napadom nizozemskega ladjevja, tudi mi verujemo v njeno moč. Molitev naj bo zato stalnica v našem vsakdanu, saj odvrača hudo in prinaša v naše pedagoško delo blagoslov.
Po sveti maši nam je p. Silvo Šinkovec spregovoril o moči besede in svoje razmišljanje navezal na Jančarjev roman Ob nastanku sveta ter na Janezov evangelij. Beseda nosi obraz naših misli, z besedo ustvarjamo – odnose, aktivnosti, svet okoli sebe. Vendar ta svet ostane samo, če je beseda povezana z Resnico, z Božjim načrtom; sicer propade. Tako je propadel svet povojnega socializma, opisanega v romanu; in takšna je bila in bo usoda vsake ideologije, vključno z ideologijo LGBT. Tudi on je poudaril moč molitve ter moč blagoslovljene vode, ki je orodje, po katerem deluje Bog. Le ponovno se moramo zavedati, da nam je blagoslovljena voda dana za to, da jo uporabljamo in ne za to, da počiva na polici.
Zaključno druženje OS Goriška na Krasu
V juniju 2023 smo se goriški katoliški pedagogi še enkrat zbrali na manj formalnem druženju na Krasu. Najprej smo se v cerkvi svetega Mihaela zahvalili za minulo šolsko leto ter se priporočili svetemu Mihaelu z litanijami svetega Mihaela. Druženje smo nadaljevali na kraškem »borjaču« ter ob hrani in pijači kratko ovrednotili minulo delo ter v blagih obrisih začrtali smernice za prihodnje leto. Ob bližajočem se letu 2025, ko bosta Gorica in Nova Gorica nosili ime Evropska prestolnica kulture, smo se odločili, da bomo v naša prizadevanja vključili spoznavanje Gorice in navezavo stikov z goriškim salezijanskim oratorijem.
Večer z Uršo Cankar Soares - 27. marca 2023
V ponedeljek, 27. marca 2023, dva dneva po materinskem dnevu, je v dvorani konkatedrale v Novi Gorici, na vabilo Društva katoliških pedagogov območja Nova Gorica, staršem, pedagogom in drugim vernikom spregovorila gospa Urša Cankar Soares na temo Vzgoja za življenje, za večno življenje. Kot katoliška mama, žena, vzgojiteljica in koordinatorka Pohoda za življenje je predstavila konkretno problematiko teorij o splavu in LGBT miselnosti, ki mažejo otroška srca s svojimi nekrščanskimi načeli ter polagala na srce zaupanje v Božjo pomoč in Svetega Duha pri tesnejši povezanosti med otroci in starši ter enakomislečimi družinami. Močno je tudi priporočala, da se družine posvetijo svetemu Jožefu, varuhu družin.
KŠ
Molitveno - družabni večer OS Goriška
Dvanajstega decembra 2022, na praznik guadalupske Matere Božje, ki je hkrati tudi obletnica posvečenja cerkve Kristusa Odrešenika v Novi Gorici, smo se katoliški pedagogi Goriške zbrali pri sveti maši v konkatedrali. Zatem smo imeli še krajši slavilni večer. S pesmijo in molitvijo smo slavili Gospoda, ki nas napolnjuje s Svetim Duhom, ki je vir našega veselja, ki nas obdaja s prečudovitim stvarstvom, ki prihaja k nam kot nebogljeno Dete. Slavljenje smo zaključili s prijateljskim druženjem.
Konkatedrala Nova Gorica– Predavanje o ideologiji spola
V torek, 15. 11. 2022, je goriška skupina Društva katoliških pedagogov Slovenije organizirala predavanje z naslovom Ideologija spola v slovenskem prostoru.
Glede na to, da se je v župnijski dvorani Konkatedrale zbralo zelo veliko staršev, pedagogov, duhovnikov in mladih, je tema zelo aktualna. Duhovnik Gabriel Kavčič je v živo teoretično predstavil problem v današnji družbi in skozi čas, gospa Mojca Belcl Magdič pa je za njim iz Ljutomera nadaljevala preko aplikacije zoom. Oba sta zbrane spodbudila, da bi se trudili biti poučeni o problemih družbe in tako znali tudi pravilno delovati in svetovati, posebej mladim.
KŠ
Posnetku lahko prisluhnite na povezavi: https://soundcloud.com/ivan-herceg-855514614/prisluhni-predavanju-gabriela-kavcica-in-mojce-belcl-magdic-o-ideologiji-spola-v-slovenskem-prostoru?si=d1db53ab7a234520b2b22697ae7d2130&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing